Skleroterapia

Skleroterapia Warszawa dr Molas

Skleroterapia to jedna z metod leczenia żylaków, szczególnie wskazana przy żylakach nawrotowych, poszerzeń żylnych typu venulektazji i teleangiektazji (pajączki naczyniowe). Polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku venulektazji i teleangiektazji wykle stosuje się metodę mikroskleroterapii, a w przypadku leczenia żylaków lepsze efekty uzyskuje sie metodą skleroterapii piankowej Tessariego. Skleroterapię piankową wykonuje się zwykle pod kontrolą USG Doppler, który umożliwia precyzyjną diagnostykę z nieinwazyjną wyzualizacją naczyń.

Zabieg wykonuje się w warunkach sterylnych i trwa na ogół 20-30 minut. Wstrzyknięcia przeprowadzane sa za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być przestaje być widoczna. Po zabiegu lekarz nakłada na leczone miejsce opatrunek uciskowy z gazików, bandaża lub specjalnej pończochy uciskowej. Opatrunek uciskowy należy nosić przez 3 dni. Bezpośrednio po zabiegu pacjent przez minimum 30 minut powinien spacerować. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasami powtórzenia zabiegu.

 

Skleroterapia Warszawa PulawskaW gabinecie Dr Mołas skleroterapia wykonywana jest przy użyciu specjalistycznego oświetlacza naczyniowego VEINLITE. Emitowane światło umożliwia zlokalizowanie niewidocznych podczas badania USG drobnych naczyń zasilających tzw. "pajączków" i sieci naczynek widocznych na nogach na głębokości do 1cm. Zamknięcie naczynia zasilającego powoduje także zamknięcie drobnej sieci naczyń żylnych bez konieczności bezpośredniego podania leku. Pozwala to na zmniejszenie ewentualnych przebarwień, które mogą pozostać po zabiegu i w znaczący sposób poprawia jakość zabiegu.

Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem. Przebarwienia te ustępują samoistnie do 6 miesięcy po zabiegu. 

 

Dr Mołas